Információk, vonatkozó szabályok

Az energiatanúsítvány egy minősítési dokumentum, amely a jogszabályban meghatározott módon készül, mérnök által. A besorolási kategória az energiafogyasztás mértékét jeleníti meg. Ha két ingatlant hasonlítunk össze, a jobb osztályzat garantáltan alacsonyabb energiafogyasztást jelent. A 176/2008 Korm. Rendelet előírásai szerint az elkészíttetés az eladó feladata, a vevőnek teendője nincs.

176/2008 Kormányrendelet

176/2008 Kormányrendelet (eredeti jogszabály itt ») szerint kötelező elkészíteni a szakvéleményt, ha az ingatlant eladják vagy bérbe adják. A rendelet több kivételt is felsorol, nem fog kelleni a tanúsítás:

Új épület használatbavételéhez

Használatbavételi engedélyhez vagy a használatbavétel tudomásulvételének bejelentéshez kötelező energetikai tanúsítványt készíttetni. A szakvélemény hivatott igazolni, hogy az új épület megfelel a hatályos energetikai követelményeknek, ami 2024 óta a legalább az A energiaosztályt jelenti. Új építés esetén a tanúsítványt az építészeti tervek alapján készítjük el, de helyszíni megtekintést is minden esetben végzünk. A munkához szükséges építészeti alaprajz és metszet rétegrendekkel. Vegye fel velünk a kapcsolatot és árajánlatot adunk Önnek!

Hitelesítő sorszám

A Hiteles Energetikai Tanúsítvány (HET) rendelkezik egy egyedileg generált sorszámmal, ami az első oldalon található. Ezt a számot az eljáró ügyvéd szokta kérni. Az egyedi számot nem az elkészítő vállalkozás adja, hanem az Országos Építésügyi Nyilvántartás, ahol minden szakvélemény archiválva van. A 176/2008 Kormányrendelet kimondja, hogy minden adásvételi és bérbeadási szerződés megkötéséhez szükséges az energetikai tanúsítvány.

Tanúsítványt csak mérnök állíthat ki

Energetikai tanúsítványt csak mérnök állíthat ki. A munkavégzés feltétele a jogosultsági vizsga és a mérnöki kamarai tagság. A szakemberek a Magyar Mérnöki Kamara, illetve a Magyar Építész Kamara névjegyzékében kereshetők és ellenőrizhetők. Egyes speciális feladatokhoz - pl. bizonyos pályázatokhoz - épületenergetikai szakértői jogosultság is szükséges lehet.

5 évig lehet felhasználni

A kiállítást követően 5 évig érvényes a szakvélemény, szerződéskötéshez csak eddig az időpontig használható fel. Ennek két feltétele van, az egyik, hogy nem változtathatunk az ingatlanon (átépítés), a másik, hogy a jogszabályi előírás sem változik meg. Ha átépítést, nyílászáró cserét, kazáncserét végzünk, a tanúsítvány már nem felel meg a valóságnak, így értelemszerűen nem számít érvényesnek.